School of Teacher Education: Recent - Awards and Recognitions

Name Of Students Category (Academic, Non-Academic, Athletics, Culture/Arts, Others) Level (International, National, Regional, Local, University-Wide) Rank Organization/Agency Which Granted The Award
Joel Munson Oration National; Regional Champion Young Men's Chrisitian Academy (Manila & Baguio)
Extemporaneous Speech; Debate University-Wide Champion; Best Debater Office Of Student Affairs
Reina Angeli C. Tamayo Licensure Examination For Teachers (March 2015) National Third Place Professional Regulations Commission
Mary Ann Sal-Oen Quiz Bee Local 1st Runner-Up Ymca (Baguio)
Michael Aro Debate, Amianan Cup Regional 2nd Best Debater Up Pi Sigma
Ria Buccat Humorous Speech University-Wide Champion Office Of Student Affairs
James Vryan Villaverde Oration University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Shiela May Badongen English Storytelling University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Quiz Bee University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Darwin Manawis Oration University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Venus Vinluan Filipino Storytelling University-Wide 1st Runner-Up Office Of Student Affairs
Ruth Alexandra Amansec Extemporaneous Speech University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Mark Balao-As Dagliang Pagtalakay University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Pol Kirby Viloria Oration University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Yusuf Bekir Cetin Humorous Speech University-Wide Champion Office Of Student Affairs
John Paul B. Calion Filipino Storytelling University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Mia Lozada English Storytelling University-Wide 1st Runner-Up Office Of Student Affairs
Sarah May Cabajel Essay Writing University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Carl Nicolas Mendoza Debate University-Wide Champion; Best Speaker Office Of Student Affairs
Kerwin Dean Amansec Debate University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Mark Anthony E. Dandin Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Rossyan D. Pajarillaga Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Rowel L. Rodrigo Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Kerwin John R. Duldulao Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Mary Joy I. Porciuncula Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Sharlyn Mae V. Torres Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Jomar D. Caluminga Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Frederick L. Villanueva Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Marjorie M. Tandi Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Chreslie Joy O. Asilum Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Zuleika P. Carrillo Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Ryan Jansen A. Tadeja Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Claire May P. Caminio Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Keith C. Murao Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Angelica J. Gregorio Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Jameson G. Bayan Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Victoriano B. Gumman Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Armand Cantor Speech Choir University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Bernadette Gutierrez Leadership Award Regional Ten Outstanding Student Of The Philippines Ched-Car
Leadership Award Local University Leadership Award University Of Baguio
James Vryan Villaverde Duet Local & Regional Champion Ymca (Baguio)
Mishelle Karissa Orduña Duet Local & Regional Champion Ymca (Baguio)
Ruth Alexandra Amansec Beauty Contest University-Wide Ms. Ub 2014 University Of Baguio
Yusuf Bekir Cetin Mr. Un University-Wide Mr. Un 2014 University Of Baguio
Min, Byoung Joon (Steven) Mr. Un University-Wide Mr. Un 2014 (3rd Runner-Up) University Of Baguio
Ruth Alexandra Amansec Photojournalism University-Wide 1st Runner-Up Office Of Student Affairs
Queenie Ferdiline Bag-Ongan Photojournalism University-Wide 1st Runner-Up Office Of Student Affairs
Janina Graciela Uy Digital Video Making University-Wide 1st Runner-Up Office Of Student Affairs
Leo Mar Ellema
Lyka Anne Gabuat
Pol Kirby Viloria
Queenie Ferdiline Bag-Ongan
Ste Show Choir Choir Competition University-Wide Champion Office Of Student Affairs
Zuleika P. Carrillo Santa And The Elves Squad Competition University-Wide 1st Runner-Up Office Of Student Affairs
Yusuf Bekir Cetin Santa And The Elves Squad Competition University-Wide 2nd Runner-Up Office Of Student Affairs
Cho Sol Ji Santa And The Elves Squad Competition University-Wide 3rd Runner-Up Office Of Student Affairs
Carl Nicolas Mendoza Santa And The Elves Squad Competition University-Wide 4th Runner-Up Office Of Student Affairs
Jonah Palo Santa And The Elves Squad Competition University-Wide 5th Runner-Up Office Of Student Affairs
Pol Kirby Viloria Santa And The Elves Squad Competition University-Wide 6th Runner-Up Office Of Student Affairs
Gernard A. Channas Lawn Tennis Regional Bronze Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Antonio B. Calatan Swimming Regional Gold Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Raymart B. Gutierrez Arnis National Gold & Silver Medalist Philippine National Games
National Gold & Bronze Medalist Arnis National Encounter
Richard B. Tambol Arnis National Gold Medalist Philippine National Games
National Silver Medalist Arnis National Encounter
Don Lee M. Aliga Arnis National Silver Medalist Philippine National Games
National Gold Medalist National Arnis Encounter
Renñer P. Metra Boxing Regional Gold Medalist Private Schools Athletic Association (Prisaa)
National Silver Medalist Philippine National Games
Marvin J. Marcelo Wushu Regional Gold Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Hazel B. Aromin Athletics Regional Silver Medalist Private Schools Athletic Association (Prisaa)
Hazel B. Aromin Athletics National Bronze Medalist National Open Athletics Championship
Hazel B. Aromin Athletics National Bronze Medalist Philippine National Games
Donnalenn P. Villamor Archery Regional Gold Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Jezza Yvette A. Mendoza Badminton Regional Bronze Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Cristy Grace O. Ramilo Basketball Regional Silver Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Rachelle Joy A. Pascua Chess Regional Silver Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Sharmaine A. Angnowen Lawn Tennis Regional Bronze Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Azrielle Frances D. Ramos Swimming Regional Gold Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Razel E. Apag Table Tennis Regional Gold Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Jenniveb Joyce T. Catabay Table Tennis Regional Gold Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Honey Clair D. Magdugo Table Tennis Regional Gold Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Erika Aprille C. Aromin Table Tennis Regional Gold Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
Ruth Ann P. Lavarias Arnis National Gold & Bronze Medalist Philippine National Games
National Gold & Silver Medalist Arnis National Encounter
Beverly M. Soriano Wushu Regional Gold Medalist Baguio-Benguet Educational Athletic League (Bbeal)
National Gold Medalist Philippine National Games

SEARCH

Main Menu